Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall tillverka och bearbeta detaljer i plåt och metall, utföra maskinreparationer avseende maskiner inom bearbetning av plåt och metall och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 111 555 | 96 019 | 33 850 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 777 | 34 016 | 2 656 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 29 267 | 33 557 | 2 435 |
| Årets resultat (tkr) | 15 205 | 19 889 | 1 431 |
| Summa tillgångar (tkr) | 98 069 | 71 701 | 26 831 |
| Antal anställda | 22 | 25 | 22 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 111 555 | 96 019 | 33 850 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 777 | 34 016 | 2 656 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 29 267 | 33 557 | 2 435 |
| Årets resultat (tkr) | 15 205 | 19 889 | 1 431 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 52 658 | 18 677 | 12 831 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 45 410 | 53 024 | 14 000 |
| Tillgångar (tkr) | 98 069 | 71 701 | 26 831 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 33 088 | 27 882 | 8 993 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 23 620 | 12 838 | 4 388 |
| Avsättningar (tkr) | 415 | 415 | 415 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 13 428 | 6 855 | 5 732 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 27 519 | 23 711 | 7 303 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 98 069 | 71 701 | 26 831 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 4 686 | 6 280 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 301 | 9 059 | 10 219 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 732 | 6 052 | 4 499 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 | 5 000 | 1 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 22 | 25 | 22 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 071 | 3 841 | 1 539 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 169 | 856 | 669 |
| Vinstmarginal | 24.0% | 35.4% | 7.8% |
| Soliditet | 51.1% | 51.8% | 45.3% |
| Kassalikviditet | 92.5% | 150.8% | 96.1% |
Råda Industries AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Bogfors Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall tillverka och bearbeta detaljer i plåt och metall, utföra maskinreparationer avseende maskiner inom bearbetning av plåt och metall och därmed förenlig verksamhet.